Datorită Uniunii Europene am reuşit armoniz​area necesit​​ăţii de dezvoltare a comunităţii cu posibilităţile de finanţare Fotó: Foto: Mihály László

Datorită Uniunii Europene am reuşit armoniz​area necesit​​ăţii de dezvoltare a comunităţii cu posibilităţile de finanţare

Lideri ai administraţiilor locale covăsnene au fost premiaţi, miercuri, de către Vincze Loránt, candidat al UDMR la PE, şi Ilyés Gyula, secretar general-adjunct pentru administraţie publică, pentru rezultate şi merite deosebite în atragerea fondurilor europene​.

Prezent la eveniment, Tamás Sándor, preşedintele Consiliului Judeţean Covasna, a afirmat că de la aderare încoace, localităţile din Covasna au  utilizat fonduri europene în valoare de 400 milioane euro din partea Uniunii Europene.

 

„Aceste rezultate sunt exemple clare pentru comunităţi de succes, pentru gospodari de succes, întrucât dvs. sunteţi gospodarii acestor localităţi. Mă bucur să constat că datorită sprijinului financiar din partea Uniunii Europene, am reuşit să creă​m o conexiune între necesităţile comunităţii şi  ​finanţările europene​. Am văzut drumuri ce leagă comunităţile noastre, case de cultură modernizate, care dau viaţă comunităţilor locale, am văzut investiţii turistice, deoarece ne dorim ca regiunea noastră să atragă cât mai mulţi  turişti, am văzut investiţii în infrastructură care, deşi nu sunt vizibile ​la suprafaţă, contribuie la​ îmbunătăţirea condiţiilor​ noastre de trai, apropiindu-ne​ de nivelul de trai din Occident”, a spus  Vincze Loránt, enumerând meritele câştigătorilor premiului „Iniţiativă locală - Comunitate de succes”.

 

Politicianul este de părere c​ă​ amintim de multe ori faptul că trebuie să aducem aici modele europene şi a spus că trebuie să recunoaştem că şi la noi există modele locale demne de urmat, realizate de primarii​ din judeţul Covasna.

 

”Trebuie să continuăm parcursul nostru pe ​acest drum. Trebuie să privim cu optimism ​spre următorii şapte ani, fiind disponibile mult mai multe fonduri de finanţare decât până în prezent. Trebuie să cheltuim fiecare euro pus la dispoziţia noastră, de UE​, să exploatăm toate posibilităţile existente pentru dezvoltarea şi întărirea comunităţilor noastre”, a spus candidatul UDMR, î​ncurajâ​ndu-i pe cei prezenţ​i.

 

pe aceeași temă

Hírlevél